Challenge 1000+

Chtěli bychom touto cestou upozornit na jednu velmi zajímavou výzvu, byť je vyhlášena jen na webu a není za ni bod. I když, jak se to vlastně vezme, dá se totiž říct, že je vlastně minimálně za bodů padesát pět!

Stejně jako řada kačerů v našem regionu, i my s muffinkou rádi vyrážíme na kopečky, i dovolené a výlety často plánujeme s tímto účelem. Proto, když jsme objevili výzvu 1000+, nebylo nad čím váhat. O co v ní jde? O odlovení minimálně padesáti pěti vrcholových kešek na horách s nadmořskou výškou nejméně 1000 metrů. Ale ne každý kopeček s výškou více než 1000 metrů se do výzvy počítá. Vychází se z definice tisícovek z webu tisícovky.cz, která vyřazuje např. některé vedlejší vrcholy. Sítem proklouzlo 395 vrcholů v šestnácti pohořích. Určitě si řeknete, že to není zase tak málo… Ale aby to nebylo tak jednoduché, ne každá tisícovková keška se do výzvy počítá. Základní omezení je, aby keš byla pouze v bezprostřední blízkosti vrcholu, nejdále 333 délkových a 22 výškových metrů.  Proto třeba v seznamu použitelných kešek chybí keška Praděd. Počítají se jen tradičky a finálky fyzických typů kešek, žádné earthky nebo webkamery, o lab keškách a dalších virtuálkách ani nemluvě. Kompletní soupis kešek, které pravidla výzvy splňují, obsahuje bookmark 1000+. V současnosti je v něm 158 krabiček, takže je jasné, že pro úspěšné splnění výzvy je třeba odlovit více než třetinu existujících tisícovkových krabiček v republice. To už je docela těžká věc. Samotné Beskydy nebo Jeseníky potřebný počet vrcholů nedají. A i kdyby daly, autoři výzvy plnění ještě ztížili podmínkou odlovit vrcholovky alespoň v pěti různých pohořích. To je překážka hlavně pro Jihočechy, odkud výzva pochází a kde je koncentrace tisícovek největší.

jubilejní padesátý pátý nález

Pro ověření toho, jak na tom s výzvou jste, slouží jednoduché ověřovátko na serveru Prject GC. Když jsme se poprvé někdy v období letních prázdnin 2013 na odkaz podívali, byli jsme zklamaní tím, jak málo máme splněno, když jsme si mysleli, že po kopcích lítáme pořád. Přesto jsme si dali cíl dotáhnout výzvu do konce ještě v roce 2013. To se nám nakonec nepodařilo, ale protože letošní zima – nezima horským odlovům velmi přála, mohli jsme si připsat poslední zářez jen jedenáct dní po Novém roce a zapsat se tak, jako první Moraváci, do seznamu úspěšných lovců.

Výzva je to opravdu krásná a chtěli bychom ji u nás v kraji trochu zpopularizovat. Díky tomu, jaké kešky v ní jsou, je navíc i velmi zdraví prospěšná! Rozhodně vám doporučujeme jít do toho a zapsat se, stejně jako my, do seznamu úspěšných tisícovkářů. I když to vypadá ze začátku nedosažitelně, zase tak nepřekonatelný problém to není. Přejeme vám hodně štěstí při plnění výzvy a třeba se někde na nějakém kopečku potkáme, výlety na hory pro nás totiž splněním výzvy rozhodně neskončily!

1 komentář u “Challenge 1000+

  1. Pěkná bunda 😀
    Čelendž samozřejmě taky, pracuju na ní, bude to ale běh na dlouhou trať. Zatím 18 ks ze seznamu.

Komentáře nejsou povoleny.