Geocoin Radegast

Pro rok 2014 byl Radegast doražen ve verzích Antique Gold a Silver!

Již od svého vzniku uvažuje BO!!!GEO o výrobě geocoinu. Dlouho jsme přemýšleli, jaký motiv by nejlépe reprezentoval náš region. Z velkého množství návrhů jsme nakonec jeden vybrali.

Dámy a pánové, dovolujeme si představit první Beskydsko-Ostravský geocoin

RADEGAST

Radegast (někdy také uváděný jako Radigost, Radhost nebo Redigast) je slovanský bůh slunce, války, hojnosti a úrody. Podoba Radegasta je nejčastěji spojována se sochou, kterou vytvořil sochař Albín Polášek a která je umístěná na Radhošti.

Proč právě tady? Radhošť byl totiž často spojován s pohanskými obřady a uctíváním Radegasta, jeho modlu, která se zde v té době nacházela, nechali údajně při své misi na Velkou Moravu v 9. století zbořit věrozvěsti Konstantin a Metoděj. Poláškův Radegast je vyobrazen s býčí hlavou, rohem hojnosti, kačenou a s valašskými krpci. Zajímavostí je, že materiál původní sochy z 30. let 20. století špatně odolával drsnému beskydskému klimatu (jednou do něj dokonce uhodil i blesk), proto byla socha v roce 1998 nahrazena žulovou kopií. Originál je v současnosti vystaven ve vstupní hale radnice ve Frenštátu pod Radhoštěm.

Nyní už dost historie a vrátíme se ke geocoinu.

Geocoin o průměru 44,5mm (1,75“) je ražen ve třech verzích, Antique Gold, Antique Silver a limitované verzi Antique Copper.

Pro rok 2014 byl Radegast doražen ve verzích Antique Gold a Silver

Antique Gold

Antique Silver

Antique Copper – limited edition 

 

Přední strana nese motiv horní poloviny těla Radegasta a v opisu mince pak jeho atributy – slunce, hojnost a úrodu. Zadní straně dominuje sluneční symbol, v opisu doplněný textem BO!!!GEO. Kov je v kombinaci s barevným transparentním emailem.

Geocoin je trackovatelný na www.geocaching.com. Pro minci se nám podařil získat prefix trackovacího čísla BG, který odkazuje na BO!!!GEO. Uvažovali jsme i o prefixu BO, ze zkušenosti ale víme, že O bývá velmi často zaměňováno za nulu a proto jsme zvolili raději BG. Trackovací číslo je vyraženo na hraně a samozřejmostí je také vlastní ikonka geocoinu.

Na realizaci spolupracujeme se Slávkem Hoblíkem, který má s výrobou geocoinů bohaté zkušenosti.

V současnosti jsou vyrobeny vzorky, které můžete shlédnout na nejbližších eventech v regionu.

Již nyní je možné Geocoiny zakoupit v předprodeji pomocí níže uvedeného formuláře. Po jeho vyplnění a odeslání vám zašleme další informace. Do své objednávky prosím uveďte druh mince a počet kusů. Nabízíme možnost předání geocoinu na eventech, čímž ušetříte za poštovné.

Předpokládáme, že geocoiny budou k dispozici začátkem prosince, což z nich činí ideální vánoční geodárek 😉

 

3 komentáře u “Geocoin Radegast

  1. Pingback: BO!!!GEO

Napsat komentář