Pro Nováčky

Rozcestník pro kačery začátečníky – Základní informace o geocachingu, keškách, lovení, zakládání atp.

Co je geocaching?

Geocaching je celosvětová hra, při které se pomocí gps hledají, na základě zveřejněných souřadnic na internetu, pomyslné poklady – kešky. Nejzákladnější informace o geocachingu  naleznete na těchto internetových stránkách:

Geocaching.com – oficiální stránky hry geocaching

Geocaching.cz – národní stránky o geocachingu

Wiki českých reviewerů

GeoWikipedie

ČAGeo – Česká asociace geocachingu

 

Hledání kešek

Hledání začíná domácí přípravou. Je potřeba si z webu Geocaching.com stáhnout do své GPS nebo mobilního zařízení souřadnice cache a vyrazit na lov. Je vhodné si ve svém uživatelském účtu nastavit domovské souřadnice, protože pak na vidítě nejbližší kešky v okolí. GPS signál v některých místech není ideální a všechny GPS navíc mají určitou míru nepřesnosti, takže už při příchodu k souřadnicím cache je vhodné sledovat okolí a podezřelé objekty. S hledáním pomůže nápověda (hint), který bývá součástí listingu. Po nalezení kešky a zapsání své návštěvy do logbooku je třeba skrýš uvést do původního stavu, aby byla zamaskovaná před zraky mudlů. Pokud si z kešky chcete něco odnést, platí zásada, že za každou věc, kterou si chcete vzít musíte dát něco svého, stejné nebo větší hodnoty. Nález je pak třeba zdokumentovat i pro ostatní v logu u každé kešky na její stránce na Geocaching.com. Popište nejen své zážitky z odlovů, ale také případné problémy s keškou, které jste při odlovu zjistili. Samozřejmostí také bývá poděkování autorovi za založení cache.

Založení vlastní cache

Pokud jste už pár kešek našli, určitě už jste začali uvažovat o založení své vlastní. Než ale založíte kešku, zcela jistě bude dobré prostudovat si níže uvedené odkazy. Schvalování kešek probíhá přes reviewery – ti jediní kromě autorů vidí nepublikované listingy. Reviewerem pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj je Tobias Reviewer. Na jeho profilu naleznete spoustu rad, doporučení a nejčastějších chyb, kterých se kačeři při zakládání dopouští. Další odkazy, kde se dozvíte potřebné informace jsou:

Wikipedie – založení cache

Pravidla schvalování cache na Geocaching.com

Pravidla schvalování cache – český překlad

Wiki českých reviewerů

GeoWikipedie

Mapka rozdělení krajů mezi české reviewery:

Rozdělení krajů mezi reviewery

 

Betatesty

V případe prvních založených kešek bude reviewer pravděpodobně chtít takzvaný betatest. Při betatestu muže být odhalena chybička, kterou jste při zakládání přehlédli a vyhnete se tak zbytečným problémům. Požádat o betatest není žádná ostuda, vždy je leší si nechat si kešku otestovat nekým jiným, zkušenějším. Stejně tak bude betatest pravděpodobně vyžadován i u kešek s  terénním ohodnocením 5.

Všichni testeři jsou zkušení kačeri a dělají betatesty dobrovolně. Jejich cílem je pomoci kešerům radami a doporučeními a zároveň pomoci reviewerům v jejich práci. Betatester však není reviewer a proto nevidí dosud neschválený listnig kešky. Proto se s ním také domluvte na způsobu, jakým mu informace o kešce sdělíte. Ideálním způsobem je udělat z listingu pdf nebo obrázek a ten zaslat mailem betatesterovi. To, jak betatest probíhá, je popsáno na na webu GeoOlomouc – Betatest GEOOL. Seznam betatesterů naleznete na profilu Tobias Reviewera.  Další možností, jak si domluvit betatest je přes naše fórum, přes sekci Betatesty.

Nenašli jste co jste potřebovali vědět?

Pokud jste nenašli co jste hledali, navštivte naše fórum a zeptejte se! Sekce Poradna na našem fóru je proto jako dělaná.